вторник, 1 април 2014 г.

ПРИРОДНИ И КОЗМЕТИЧНИ СРЕДСТВА ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ПИГМЕНТНИ ПЕТНА ,ЛУНИЧКИ И БЕЛЕЗИ



Не харесвате луничките си? Ненавиждате пигментните петна по кожата си? Излишни вълнения. Природата крие своите малки тайни срещу кожните дефекти.

Малко информация какво представляват петната:

Малигненият меланом започва развитието си от тип кожни клетки, наречени меланоцити.Тези клетки произвеждат меланин - пигмент, който определя цвета на кожата, косата и ириса на очите и защитава кожата от вредното влияние на ултравиолетовите лъчи.
Луничките и пигментните петна по кожата се дължат на неправилно разпределение на кожния пигмент. Луничките се появяват по лицето, врата, рамената и ръцете в ранно детство (към 5-7 години), засилват се към 20-25 годишна възраст, а по-късно към 40-50 години обикновено изчезват. Когато са бледи, не представляват особен козметичен дефект, а в някои случаи дори придават чар на лицето.

През пролетта и лятото потъмняват и тогава се налага вземането на предпазни мерки. Препоръчва се преди всяко излизане кожата с лунички да се намазва с крем със защитен UV-фактор. Ако луничките потъмняват много, могат да се избелят с козметични продукти, приготвени в домашни условия.

Пигментните петна за разлика от луничките са придобит козметичен дефект – при бременност, изгаряне от слънце, при хронични вътрешни заболявания. Външно също могат да се избелят с козметични продукти. Повлияват се добре и от приемането на витамините С и РР.

Анти-лунички лосион и маски:

Лосион за отстраняване на лунички
20 малки стръка магданоз, 500 мл вода
Стръковете магданоз се заливат в емайлиран съд с вряща вода. След 1 час течността се прецежда и с напоен в нея памучен тампон се правят обтривания на луничките.

Лосион за остраняване на бледи лунички
100 гр кромид лук, сокът от 2 лимона, 50 мл оцет 6%-ов
Ситно настърганият лук се изстисква и прецежда през двойна марля в стъклен съд. Към сока при непрекъснато бъркане се прибавят оцетът и лимоновият сок. С получения лосион се намазват луничките няколко пъти на ден. Не е подходящ за суха и чувствителна кожа.

Маска за отстраняване на бледи лунички
80 г червен кромид лук
Почистеният и измит кромид лук се разрязва на две половини, с които бледите лунички се натъркват неколкократно през деня. Лечението е продължително и не се препоръчва при суха и чувствителна кожа.

Бадемова маска за отстраняване на лунички
20 г бадеми, 1 чаена лъжичка студена преварена вода, 1 чаена лъжичка мед
Бадемите се заливат с вряща вода, за да отстранят ципите им, отцеждат се и се счукват в дървено хаванче. Смесват се с преварената вода и меда. Получената маска се нанася върху измитото и подсушено лице, престоява 15 мин, след което се отстранява с хладка вода.

Бирена маска за отстраняване на лунички
10 мл бира, 50 мл вода
Бирата и водата се смесват и с получената течност се намазва вечер измитото и подсушено лице. На сутринта кожата се измива с хладка вода. Процедурата е съпроводена с белене на кожата.


Анти-пигментни петна лосиони и маски:

Лосион за отстраняване на пигментни петна І
30 г магданоз (листа), сокът от 1 лимон, 200 мл вода
Наситненият магданоз се залива с водата в емайлиран съд и се вари на слаб огън 15 мин. След охлаждане отварата се прецежда. Към нея се прибавя лимоновият сок. С напоен в течността памучен тампон се намазват пигментните петна по лицето и шията.

Лосион за отстраняване на пигментни петна ІІ
100 гр кромид лук

Ситно нарязаният лук се изстисква и прецежда през двойна марля в стъклен съд. Към сока при непрекъснато бъркане се прибавя същото количество хладка вода. С получения лосион неколкократно през деня се намазват пигментираните петна по кожата. Не е подходящ за суха кожа.

Маска за отстраняване на пигментни петна І

50 мл сок от ягоди
Напоена със сока от ягоди чиста марля се поставя върху пигментираните участъци и престоява 10 мин. След това кожата се изплаква със студена вода. Процедурата се повтаря през ден не повече от 30 пъти на курс.

Маска за отстраняване на пигментни петна ІІ
30 мл отвара от шипки, 10 г камфорово масло, 2 супени лъжици стрит пресен магданоз, 2 супени лъжици краставица (настъргана на пластмасово ренде), 30 г кромид лук, 1 супена лъжица бяла хума
Отварата от шипки, камфоровото масло, магданозът и краставицата се смесват със ситно нарязания лук и бялата хума. Разбъркват се до образуване на еднородна смес. Маската се нанася върху пигментираните участъци по кожата и след 20 мин се отстранява с хладка вода. Процедурата се повтаря всеки ден в продължение на 15-20 дни.

Маска за отстраняване на пигментни петна ІІІ

100 г кромид лук, 100 г мед
Почистеният и настърган на ситно пластмасово ренде лук се смесва с меда. Маската се нанася върху измитите и подсушени лице и шия. След 15 мин маската се отстранява отначало с влажен, а след това със сух памучен тампон. При мазна кожа към сместа се прибавят 30-40 мл 6%-ов винен оцет.

Маска за отстраняване на пигментни петна ІV

20 г овесени ядки, 10 г мед, 50 мл прясно мляко
Овесените ядки се варят в емайлиран съд заедно с млякото 10 мин. Съдът се отстранява от огъня и се прибавя медът. Сместа се разбърква добре и още топла се нанася върху пигментираните петна по кожата. След 10-15 мин се снема с хладка вода.

ДРУГИ МЕТОДИ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ПЕТНА И ЛУНИЧКИ

Пилингът е истинско благоденствие за кожата и ефектът от него веднага може да се забележи.При пилинга с помощта на природни или химически вещества се отстранява най-горният слой на кожата. Това води до незабавна мобилизация на нейните възстановителни сили. За кратко време се произвеждат безброй нови клетки и излющените слоеве на кожата се възстановяват. Лежащата под тях съединителна тъкан се укрепва и поради това става и по-стегната.

В зависимост от веществото, с което се осъществява пилингът, както и от кожния проблем, "излющването" се извършва на различна дълбочина. За да не възникнат усложнения обаче, дълбокият пилинг трябва да се извършва само от специалисти. Серийно прилагане на контролирани повърхностни пилинги подобряват състоянието на акнеичната кожа, спомагат за изглаждане на бръчките, повишават гладкостта на кожата, избелват неправилните пигментации, повишават блясъка на кожата, свиват размера на порите.

Средствата за пилинг съществуват в различна форма и консистенция. Действието им обаче почива на един и същ принцип – те почистват кожата от остарелите клетки и й придават младежки и свеж вид.
Алфа-хидроксикиселини - химичен пилинг

Плодовите киселини (международно означение АНА, от Alpha Hydroxy Acids, алфа-хидроксикиселини) са ефикасно средство за изглаждане и опъване на кожата. Това са природни плодови и млечни киселини, които се добиват от ябълки, цитрусови плодове, папая, грозде, кисело мляко или захарна тръстика.

Водещи дерматолози и пластични хирурзи в света отдавна са убедени в позитивните ефекти на третирането с АНА . Многобройни клинични публикации отразяват тяхното благоприятно въздействие за подобряване вида и текстурата на кожата.

С помощта на плодовите киселини се отстраняват мъртвите клетки на горния рогов слой и по този начин се открива лежащата под тях здрава и свежа кожна тъкан. Отлични резултати се наблюдават при пациенти със суха кожа, мазна и склонна към акне кожа, хиперпигментации.

Много кожни проблеми са причинени от натрупването на мъртви клетки на повърхността на кожата, което я прави по-груба, повяхнала и причинява запушване на порите. По-честото прилагане на пилинг води до по-бързо обновяване на най-горния кожен слой и лекото му задебеляване (с около 25%). Тена се изравнява чрез премахване на пигментациите. АНА имат и по-дълбок ефект върху кожата - подобрявата нейната еластичност и я правят по-здрава и по-стегната.

Освен алфа-хидроксикиселините съществуват и други пилинг-агенти като трихлороцетната киселина, салициловата киселина , фенол и др.Те обикновено се нуждаят от по-дълъг период за възстановяване в сравнение с повърхностните пилинги с АНА. Хидроксикиселините не са токсични за кожните клетки и се прилагат за повърхностно излющване на кожата като изискват къс възстановителен период.
Микродермабразио - механичен пилинг

Микродермабразиото е механичен метод на пилинг, при който се използва високоразвита техника. При него с помощта на изключително бързо въртящи се полиращи глави с диамантено покритие или с много фини стоманени четки се свалят най-горните кожни слоеве.

Микродермабразиото е подходящо преди всичко за дълбоките бръчки около устата, за хипертрофирали мастни жлези и белези от акне. Кожната структура като цяло става по-фина, а бръчиците стават по-невидими. Поддържащите средства могат да проникват по-лесно в кожата. Осъществяването на многократни абразивни процедури през значителни интервали от време води до стабилизиране и подобряване на ефекта.

След сеанса кожата става нежна, малките бръчици се изглаждат и грубите пори стават по-фини. Като странично действие трябва да се примирим с леко зачервяване, което обаче бързо изчезва. За изглаждането на кожата често е достатъчно едно третиране, при пигментни петна и белези от акне са необходими повече сеанси.
Важно!
Не си създавайте ненужни комплекси. Дефектите са част от играта с красотата.

1 коментар:

  1. Вече има толкова много видове козметика и всяккаив технологии, които биха ни помогнали да се спасим от това акне.Но проблема, който е по важно за мен да се реши е защо точно се появяват.Тъй като ако не се предвиди и не с е поправи този проблем има опасност засегнатите зони след време отново да бъдат в акне или някакви неприятни петна.Радвам, се че тук ни пишете толкова интересни неща.Дано и за на пред да е така.Блога вие страхотен, очакваме още интересни и полезни статии.

    ОтговорИзтриване